Lze předem zjistit, zda dostanu hypotéku?

Mít své vlastní bydlení je snem mnoha lidí. A vzhledem k podstatným výhodám skutečně není divu. Otázkou však je, kde na to nehnat peníze. Přeci jen, nemovitosti nejsou zrovna nejlevnější, a jen málo lidí si je může dovolit, aniž by předtím i více než deset let šetřili za tímto účelem peníze.

Proto je pochopitelné, že zdaleka nejběžnějším způsobem financování bydlení je v současné době hypotéka, tedy účelová půjčka určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Té existuje mnoho typů, které se liší především výší úroků a dalších poplatků a také tím, jaké podmínky musí žadatel splňovat, aby mu jeho žádost byla schválena.

hypoteka5

Je samozřejmé, že podávání žádosti není jednoduchý proces. Je tedy jasné, že bychom rádi znali odpověď na otázku, zda dostanu hypotéku ještě předtím, než si o ni zažádáme. A rozhodně by to ušetřilo práci i zaměstnancům bank a dalších poskytovatelů, neboť ani pro ně není vyřizování žádosti nic snadného, a pokud bude odmítnuta, nedostanou z ní žádné provize.

Naštěstí tu možnost, jak se o našich šancích přesvědčit, existuje. Nutno předem říci, že samozřejmě není stoprocentní, avšak rozhodně by měla vyřadit ty, kde bychom rozhodně neuspěli. Jedná se o hypoteční kalkulačku, kterou najdeme na internetových stránkách každého poskytovatele hypotéky.

hypoteka2

Zde jednoduše zadáme nutné údaje, jako je cena nemovitosti, náš měsíční příjem, preferovaná doba splácení a další, a ona nám pak doporučí ten typ, u kterého máme největší šanci na úspěch. To má i tu výhodu, že si předem můžeme zjistit veškeré jeho podmínky, a ověřit si tak, zda je pro nás skutečně ideální.

Samozřejmě, aby byla tato metoda úspěšná, je nutné, abyste zadávali pouze pravdivé údaje. Pokud například uvedete o něco vyšší částku vašeho měsíčního příjmu, než odpovídá skutečnosti, můžete se následně dočkat při podání žádosti nemilého překvapení. Jedná se však o účinnou metodu, a rozhodně ji lze před podáním žádosti jen doporučit.