Francie, země nejen milovníků vína

Francie, země nejen milovníků vína

Francie se rozkládá na území v západní Evropě. K jejím državám však patří i území v Karibiku, v Indickém oceánu a Oceánii, a také části v Severní a Jižní Americe. Sousedí s Belgií, Lucemburskem, Německem, Švýcarskem, Itálií, Andorrou, Monakem a Španělskem. Hlavním městem je proslulá Paříž. Francie je známá svou vysokou gastronomií. Pojem haute cuisine, v překladu vysoká kuchyně, označuje gastronomii vysoké úrovně, na kterou se klade důraz ve vybraných restauracích a hotelích. Důraz je zde kladen především na dokonalou úpravu a pečlivou prezentaci jídel. Tuto kuchyni obvykle doprovází také vína z Francie Iwc-club.cz, která jsou považována za světovou špičku. Francie se pyšní hned několika vinařskými oblastmi, které již dlouhá léta produkují vína té nejlepší kvality.

vino

Francie vždy patřila k turisticky velmi oblíbeným cílům. Nejznámější je Eiffelova věž, která se vlastně stala symbolem a hlavní dominantou Paříže. Každý rok ji navštíví více než 6 milionů turistů z celého světa. Až do roku 1930 byla se svými úctyhodnými 300 metry nejvyšší stavbou na světě. Další, velmi žádanou a navštěvovanou francouzskou památkou, je zámek Versailles.

pariz

Jedná se o bývalé sídlo francouzských králů. Je to vrcholná ukázka francouzského barokního klasicismu. Nesmíme zapomenout také na význačný pařížský Vítězný oblouk, který nechal postavit sám Napoleon Bonaparte jako památku na své vítězství v bitvě u Slavkova. V hlavním městě dále ještě můžeme najít dva významné chrámy Notre Dama a Sacré-Coeur. Katedrála Notre Dame, zvaná též chrám Matky Boží, je gotická katedrála pařížské římskokatolické arcidiecéze. Patří k jedněm z nejkrásnějších staveb evropské středověké architektury. Velmi ji proslavil román Victora Huga, podle nějž byl natočen úspěšný film „Zvoník u Matky Boží“. Jistě si každý vzpomene na hrbáče Quasimoda a krásnou Esmeraldu, hlavní postavy tohoto úspěšného románu.