Kolik hraček děti potřebují?

Každý soudný rodič si je většinou vědom toho, že jeho děti mají hraček opravdu nadbytek, přesto nehrozí, že by k Vánocům či narozeninám nedostali další. Pro generaci našich babiček a dědečků jsme tak zbytečně konzumní a rozmazlující rodiče. Je totiž fakt, že ještě donedávna si děti musely vystačit s věcmi, které se nacházely v jejich okolí, ať už se jednalo třeba o vybavení domácnosti (miska, lžíce) či přírodniny (postavičky z kaštanů). Skutečných hraček měly opravdu pomálu a je fakt, že si jich opravdu více vážily a lépe se o ně staraly. Autíčkem či panáčkem, kterého tatínek vyrobil ze dřeva, se chlubily před ostatními dětmi a panenka, kterou maminka ušila dcerce, rovnala se malému pokladu, který nesměl přijít z ruky. Jaká je situace dnes? Holčička má panenky všech možných značek, velikostí a funkcí a brzy ji každá omrzí a potřebuje novější model, který umí zas něco navíc. A nejinak je tomu u chlapců.
barevné hračky
Rozvíjí současné hračky fantazii?
Čím jednodušší a méně konkrétní hračky děti měly, tím víc musely rozvíjet svou představivost. K dětem patří tvořivá fantazie a my je všemi těmi báječnými hračkami v podstatě v jejím rozvoji omezujeme, a to je škoda. Některé děti jsou hračkami doslova přesyceny, není to však jejich vina, nýbrž nás rodičů, kteří by měli být schopni rozlišit, co děti opravdu potřebují a co už ne. Děti nejsou schopné odpovědně rozhodnout o tom, které hračky jsou pro ně vhodné a které ne. Které hračky budou opravdu rozvíjet jejich schopnosti, vědomosti a dovednosti. Je přirozené, že chceme dělat dětem radost, ale nebudou mít náhodou větší radost z toho, že si k nim sednete na koberec a budete si s nimi hodinu hrát s legem či panenkou, než že jim pořídíte stopadesáté autíčko a třicátého plyšového mazlíčka?
plyšový medvídek
Jaká by hračka měla být?
Hračka, která bude opravdu užitečná a Vašemu dítěti něco přinese, by měla rozvíjet smyslový, rozumový i citový vývoj dítěte. Měla by napomáhat k vytváření žádoucích návyků, neměla by podporovat agresi. Dalším kritériem je jejich zdravotní nezávadnost a bezpečnost. Počítejte s tím, že dětské ručičky jsou opravdu „šikovné“. 

Posted in Nezařazené