Čas na skleník

Asi jako každý budete logicky váhat a přemítat, proč byste si vlastně měli pořizovat skleník. Jestliže jste však zastáncem zdravé stravy, nebo si zkrátka potrpíte na kvalitnější suroviny, pak je volba postavení, či zakoupení skleníku celkem uzavřená záležitost. Skleníky jsou vhodné i pro pěstitele teplomilných rostlin a kaktusů.
 
Ale pozor, ne každý skleník se pyšní stejnými vlastnostmi, a ne každé místo musí být vhodné pro jeho postavení. Než se pustíte do zběsilé výstavby vaší „kryté zahrádky“, ověřte si několik základních informací. Bez správného umístění skleník nemusí sloužit vašim účelům.
sázení kaktusů do květináčků
 
Kde, kam, jak?
Dbejte na to, abyste zakoupili kvalitní skleník, cenově se ty druhořadé od těch špičkových liší jen o několik málo procent, ale rozdílem v jejich kvalitě byste byli velmi překvapeni. Ujasněte si, jak velký skleník budete potřebovat. Pokud plánujete pěstování rajčat a paprik nemusíte hned kupovat ten největší, ale platí, že většina lidí nakonec lituje, že pro své pěstitelské aktivity nemají více prostoru. S narůstajícím množstvím plodin se pochopitelně zmenšuje volná plocha, a nakonec nedostatek místa může zahubit i původně bezproblémové rostliny.
 
Co se týká výběru vhodného stanoviště, pokuste se vybrat co možná nejslunnější místo zahrady. Dlouhodobý stín by dělal neplechu. V posledních letech se čím dál častěji staví skleníky při domu, takové typy fungují zároveň jako akumulátory tepla. Nezapomeňte, že skleník je třeba větrat a zavlažovat. V případě, že byste chtěli skleník s osvětlením, počítejte s tím, že kabely bude třeba někudy vést.
mandarinky na větvi
 
Materiál, z kterého se skleník vyrábí, by měl být od kvalitního dodavatele. Nejčastěji se používají hliníkové nebo ocelové profily, sklo pak může být například rozptylové Helios, či takzvaný komůrkový polykarbonát. Hliník se nedoporučuje těm, kteří se každoročně potýkají se sněhem, konstrukce by nemusela velký nápor udržet. Ocel naproti tomu je velmi pevná a dobře sestavitelná, sklo se k ní musí lepit tmelem.
 
Po výběru správného materiálu už zbývá jenom udělat betonový základ a může se začít stavět a časem i pěstovat. Cesta k vytouženým plodinám je otevřena.

Posted in Nezařazené