Mobilní dům není pojízdná maringotka

U některých domů ani nepoznáte, že jsou mobilní

Na počátku devadesátých let minulého století se začaly na mnoha místech v Česku stavět zděné jednopodlažní a nepodsklepené domy, známé pod jednotným názvem „bungalovy“. Napodobovaly architekturu některých přímořských letovisek, kde se kromě vícepodlažních hotelů stavěly ubytovací kapacity pro rekreaci klientů cestovních kanceláří. V Česku se tento typ objektů celkem ujal, jeho výhodou byla rychlost výstavby, jednoduché provedení celé konstrukce a snadná údržba, zvláště, co se týče střechy, krovů, okapů a omítky.

sekačka na trávu

Bungalovy se také staly inspirací pro některé tvůrce mobilních dřevostaveb. Zásadní rozdíl mezi oběma typy staveb spočívá v pevných versus mobilních základech a materiálu obvodové konstrukce. Nejsou to tedy maringotky na kolech, s nimiž jezdili potulní kejklíři, anebo Unimo buňky pro stavební dělníky. Dřevěné mobilní domy TOP mobilní domy určené k celoročnímu bydlení jsou dostatečně komfortní, plně vybavené funkčním nábytkem, zateplené včetně střechy a podlahy a pochopitelně vytápěné, nejčastěji krbovými kamny.

včela na slunečnici

Bydlíte ve vlastním objektu

Na základě rozhodnutí stavebního úřadu lze takovým objektům přidělit i evidenční číslo a zažádat o trvalý pobyt, bohužel není možné vyřídit hypotéku, protože se tyto domy nezanáší do katastru nemovitostí a nelze na ně uvalit zástavní právo. Pokud však nemáte potřebnou hotovost k dispozici, je možné ji řešit spotřebitelským úvěrem, ovšem ceny takových domů jsou mnohem nižší, než ceny nemovitostí na trhu, a tak je tento způsob zároveň nejsnazším řešením dostupnosti vlastního bydlení.

A o výhodách bydlení ve vlastním se jistě dovtípíte sami. Neplatíte žádný nájem (pokud si stavbu necháte umístit na vlastním pozemku), ušetříte na nákladech za energie u vytápění dřevem, nehradíte zbytečně vysoké částky do fondu oprav (u bytových domů) a jestliže objevíte zajímavý pozemek s pěkným výhledem, je rozhodně příjemnější ráno pozdravit vycházející slunce na terase pod pergolou, na vlastní zahradě, než na balkoně v paneláku s výhledem do protějšího domu.