Bankomaty

První bankomat v Česku nám umožnil výběr hotovosti před 30 lety, v prosinci 1989. Bylo to v pobočce České státní spořitelny v Praze na Václavském náměstí. Tehdy byl v off-line režimu výběr hotovosti omezen na 1000 Kčs denně v padesáti nebo stokorunových bankovkách.
První on-line bankomat byl uveden do provozu v únoru 1992 Komerční bankou. Ten díky přímému propojení se systémy banky umožnil krom výběru hotovosti i zobrazení zůstatku na účtu.
bankomat peníze
Od té doby se počet bankomatů dynamicky zvyšuje. 1600 jich bylo v roce 2000, dvakrát tolik, tj. 3200 o 10 let později. Sdružení pro bankovní karty uvádí, že v současné době jich máme k dispozici více než 5500.
Oproti prvním bankomatům, které dokázaly jen vydat hotovost či zobrazit zůstatek finančních prostředků na účtu, je dnes výčet jejich funkcí mnohem bohatší. Bankomaty umí zpracovat jednorázovou platbu, je přes ně možné zadat trvalý příkaz k úhradě, dobít kredit u mobilního operátora či změnit svůj PIN. Prostřednictvím vkladového bankomatu je možné snadno a rychle vložit hotovost na účet.
U některých bankomatů je pro zapomětlivé klienty zřízena zcela nová funkce zasílání SMS zpráv pro případ, že si roztržitý či nepozorný klient při výběru neodebere hotovost nebo bankovní kartu. SMS zpráva je odesílána 30 sekund poté, kdy nedojde k žádné aktivitě klienta a hotovost nebo bankovní karta zůstává v bankomatu.
bankomat PIN
Buďte opatrní
Přes nesporné výhody a zjednodušení života, které nám bankomaty a bankovní karty přinášejí, je nutné dodržovat určité bezpečnostní zásady. Kartu nikdy nikomu nepůjčujte ani nesdělujte PIN. Rovněž není vhodné, pro případ ztráty nebo odcizení, mít PIN napsaný přímo na kartě nebo na papírku uloženém v peněžence spolu s kartou. Banky doporučují poznamenat si telefonní číslo na jejich kontaktní linku pro rychlé zablokování odcizené nebo ztracené karty, klient má navíc povinnost ztrátu karty bance oznámit v co nejkratší lhůtě. Mějte na paměti, do jakého data je karta platná, abyste nebyli nemile překvapeni.